(044) 228-36-59   (099) 62-00-293
(093) 918-29-16   (098) 668-33-68
Україна, Київ, вул. Чигоріна 61, к. 1

Апостиль

Для виїзду за кордон в деяких випадках необхідне проставлення на документах апостилю. Що це таке?

Апостиль являє собою спеціальний знак, який проставляється на некомерційних документах різних організацій та установ країн, що є учасниками Гаазької конвенції. Апостиль проставляється для того, щоб підтвердити підписи та компетенції осіб, що підписали документ. Також апостиль проставляється для засвідчення дійсності штампа чи печатки, які скріплюють представлений документ. Суть проставлення апостилю полягає у тому, що після нього не потрібна додаткова легалізація чи завірення документа – він приймається безперешкодно в будь-якій установі країн-учасниць Конвенції. Дія даної Конвенції поширюється на :

  • свідоцтва про реєстрацію актів цивільного стану;
  • документи про освіту;
  • довідки;
  • свідоцтва про знаходження в живих;
  • довіреності;
  • судові рішення та матеріали судових справ.

Вимоги Гаазької Конвенції не поширюються на документи, видані консульськими чи дипломатичними агентами, адміністративні документи, що мають безпосереднє відношення до комерційної або митної діяльності. Але в той же час проставлення апостилю необхідне на статутних документах та статутах, патентній та іншій документації, яка виходить від органу влади чи управління (наприклад, ліцензії та свідоцтва про реєстрацію). На будь-яких статутних документах та змінах, доповненнях до них потрібні печатка та відмітка реєстраційної адміністрації/ податкового органу. Також обов'язкова наявність підпису посадової особи даної адміністрації чи органу.

Апостиль проставляється в документі на вільному від тексту місці. Він також може знаходитися на зворотній стороні документа, що завіряється, або на окремому листку, що обов'язково підшивається до документа. Особа, що проставляє апостиль, обов'язково має завірити кількість підшитих листів своїм підписом і печаткою.

Апостиль проставляється, як правило, на оригіналах документів, але в окремих випадках проставляється й на копіях документів, що нотаріально завірені.

Апостиль на території України

В нашій країні повноваження на проставлення апостилю надано:

  • Міністерству закордонних справ – на документах, що видані МВС (довідка про несудимість/ судимість), ВГІРФО (довідка про громадянство), МОЗ (форма довідки 082 чи 079, а також інші на вимогу).
  • Міністерству юстиції – на документах, що видані РАЦСами (свідоцтва, довідки), нотаріальними конторами (заяви, довіреності, юридичні та статутні документи), судами (рішення судів).
  • Міністерству освіти і науки, молоді та спорту – на документах про освіту (атестати та дипломи з додатками, академічні та архівні довідки).

Медичні довідки, що видаються спеціально для виїзду за кордон, мають оформлятися за місцем проживання виїжджаючого за кордон. Видаються довідки за формами 079 або 082. На виданій довідці обов’язково має стояти печатка поліклініки, на якій має бути ідентифікаційний код поліклініки. Потім довідка скріплюється печатками обласного та міського управління МОЗ, після чого ставиться печатка МОЗ і останнім апостиль.

Подвійний апостиль

Деякі країни вимагають проставлення подвійного апостилю. Наприклад, це потрібно для виїзду громадян України з метою навчання в Австрії. Для цього апостиль спочатку проставляє МОН на оригіналах документів про освіту, потім документи перекладаються на німецьку мову (переклад завіряється нотаріусом), які вже подаються на проставлення до Міністерства юстиції. Таку процедуру подвійного апостилю вимагають, наприклад, Португалія, Швейцарія, Франція, Бельгія.

В залежності від мети оформлення документів, після того, як проставлений перший апостиль, документи потрібно подати в посольство тієї країни, на чиїй території будуть використовуватися ці документи. Такі вимоги висуває Іспанія та Італія.